SZKOLENIA DLA PRACODAWCÓW
W okresie marzec – czerwiec 2015 w ramach projektu zrealizowano 6 szkoleń dla pracodawców mazowieckiego rynku pracy zatrudniających osoby niepełnosprawne, w tym osoby z zaburzeniami psychicznymi.
ZAKRES TEMATYCZNY SZKOLEŃ:
– RODZAJE I STOPNIE NIEPEŁNOSPRAWNOŚCI,
– ELEMENTY TRENINGU ANTYDYSKRYMINACYJNEGO,
– SPECYFIKA KOMUNIKACJI Z OSOBAMI Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ,
– MODEL ZATRUDNIENIA WSPOMAGANEGO
LICZBA TRENINGÓW: 6 x 6 godzin
OKRES TRWANIA: MARZEC – CZERWIEC 2015
LICZBA UCZESTNIKÓW: 54
UCZESTNICY: Kierownicy Działu Personalnego McDonald’s Polska z woj. Mazowieckiego oraz Kierownicy Restauracji z Warszawy i okolic.
PROWADZĄCY TRENING: 3 osoby – 2 psychologów i trenerów pracy wspomaganej + trener pracy, z doświadczeniem w prowadzeniu szkoleń i aktywizacji zawodowej ON
OGÓLNE CELE TRENINGU:
1. Poszerzenie wiedzy na temat niepełnosprawności.
2. Próba zrozumienia osób z niepełnosprawnością ze szczególnym uwzględnieniem osób z zaburzeniami psychicznymi.
3. Praca z własnymi stereotypami i uprzedzeniami.
4. Analizowanie sytuacji problemowych w miejscu zatrudnienia.
5. Poszerzenie wiedzy praktycznej na temat strategii rozwiązywania sytuacji trudnych w środowisku pracowniczym.
6. Określenie i uświadomienie skutków dyskryminacji w miejscu pracy.
7. Komunikacja w miejscu pracy – istota, zasady, techniki wzmacniające i poszerzające umiejętności komunikacyjne w środowisku pracowniczym z dużym naciskiem na komunikację z osobami posiadającymi orzeczenie o stopniu niepełnosprawności.
8. Stosowanie metod wzmocnień pozytywnych i konsekwencji.
9. Przedstawienie sposobów rozpoznawania i przeciwdziałania przemocy interpersonalnej.
10. Poszerzenie wiedzy z zakresu ulg wynikających z zatrudnienia osób z niepełnosprawnością – SOD – system dofinansowania wynagrodzeń.
11. Usystematyzowanie informacji dotyczących praw osób z niepełnosprawnością w miejscu pracy.
12. Dyskusja na temat zatrudniania osób z niepełnosprawnością.
13. Przybliżenie modelu pracy wspomaganej.
Treningi z założenia były dopasowywane do zgłaszanych potrzeb Uczestników. Powoduje to, iż nacisk kładziony był na cele wybrane za najważniejsze podczas wstępnej części spotkania i wzbogacane o techniki poszerzające wiedzę zarówno praktyczną jak i teoretyczną.
ELEMENTY EWALUACYJNE:
Z analizy ankiet ewaluacyjnych oraz obserwacji treningów można wyciągnąć następujące wnioski:
1. Uczestnicy uświadomili sobie obecność własnych oraz funkcjonujących w społeczeństwie stereotypów, uprzedzeń i zachowań dyskryminujących względem osób z niepełnosprawnościami.
2. Na pytanie z ankiety ewaluacyjnej „Czy poleciłaby Pani/poleciłby Pan te warsztaty innym?” większość udzieliła odpowiedzi „zdecydowanie TAK”.
3. Duża część osób zgłosiła chęć kontynuowania treningów w celu sprawdzenia wprowadzonych zmian w miejscu pracy, wszyscy natomiast stwierdzili, że podobne treningi potrzebne są pozostałym pracownikom ich Restauracji – głównie managerom.
4. Uczestnicy treningu poznali techniki i sposoby rozwiązywania sytuacji trudnych pojawiających się w miejscu pracy. Trening poszerzył wiedzę na temat różnych niepełnosprawności ze szczególnym uwzględnieniem zaburzeń psychicznych, komunikacji , strategii zaradczych stosowanych w momencie pojawienia się objawów chorobowych – wytwórczych i innych dolegliwości wynikających z postawionej diagnozy . Osoby zostały wyposażone w wiedzę i techniki służące rozwiązywaniu sytuacji problemowych wynikających z niepełnosprawności pracowników i pojawiających się konfliktów wewnątrz struktur pracowniczych personelu. Większość uczestników oceniła je jako bardzo przydatne w codziennej pracy i poszerzające kompetencje społeczno- zawodowe.
5. Uczestnicy docenili możliwość wymiany doświadczeń z innymi członkami grupy oraz przełamania swoich barier względem osób z niepełnosprawnością. Bardzo dobrze ocenili atmosferę panującą podczas cyklu warsztatowego i przygotowanie merytoryczne prowadzących.
6. Każdy z uczestników miał szansę uczestniczyć w elementach treningu antydyskryminacyjnego, gdzie na własnej skórze mógł poczuć swoje lęki, obawy stereotypy jakimi się kieruje i jakie się uruchamiają w kontakcie z osobą posiadającą orzeczenie o stopniu niepełnosprawności. Grupa mogła przełamać swojej bariery względem osób z niepełnosprawnością. Ten element warsztatów wzbudził u wszystkich uczestników najwięcej emocji i zainteresowania powodując zwiększenie wglądu w oba światy : osób zdrowych i osób ze zdiagnozowaną niepełnosprawnością.
7. Wszyscy członkowie treningów podkreślali dużą wartość realizacji szkolenia ze względu na ich praktyczne zastosowanie, liczbę ćwiczeń , które sprawiały że osoby mogły zobaczyć funkcjonowanie osoby z orzeczeniem z innej perspektywy. Poznać ich zalety, trudności z jakimi borykają się na co dzień i techniki które mogą im i pracodawcom ułatwić funkcjonowanie.
8. Większość uczestników dostrzegła korzyści płynące z modelu zatrudnienia wspomaganego. Zostały wypracowane elementy współpracy mające na celu ułatwienie osobom z niepełnosprawnością funkcjonowanie i zatrudnienie na otwartym rynku pracy a także pomoc pracodawcom w utrzymaniu zatrudnienia takich osób i zminimalizowaniu.